Upłynął termin na składanie wniosków w konkursie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotyczącym dwóch miejsc na MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. Rok temu o koncesję ubiegała się węgierska TV2 Média Group. Teraz nadawca z Budapesztu informuje Wirtualnemedia.pl, że tym razem nie wziął udziału w postępowaniu.
KRRiT niebawem wybierze kanały wyspecjalizowane lub uniwersalne, które zasilą ósmy multipleks. Rok temu firma TV2 Média zgłosiła kanał rozrywkowo-lifestylowy, skierowany do kobiet – PTV. Konkurs dotyczący ósmego multipleksu wygrały jednak Republika i wPolsce24. Węgierski nadawca w przeciwieństwie do Polskich Wolnych Mediów (Grupa MWE Networks) nie zdecydował się na odwołanie od decyzji KRRiT.
Właścicielem grupy jest József Vida, węgierski bankier i ekonomista, blisko związany z przyjacielem z dzieciństwa premiera Viktora Orbána, Lőrincem Mészárosem. Kanał był krytykowany przez opozycję za sprzyjanie szefowi rządu. Na przykład chwalenie jego korzystnego zdjęcia w mediach społecznościowych. Firma jest właścicielem kanałów nie tylko na Węgrzech, ale także w Słowenii. Chciała wejść na rynek serbski.
Jak nadawca tłumaczy swoją decyzję?
Czy weźmiecie udział w konkursie dotyczącym MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej? – TV2 Media Group dokładnie przeanalizowała ostatnią okazję przetargową w Polsce; jednak zdecydowaliśmy się nie brać w niej udziału w tym momencie – informuje Wirtualnemedia.pl biuro prasowe TV2 Média Group.
Firma nie wyklucza, że w przyszłości zmieni zdanie. – Nadal jesteśmy zaangażowani w eksplorację przyszłych perspektyw ekspansji międzynarodowej i nadal aktywnie monitorujemy nowe możliwości na rynkach regionalnych – zapewnia węgierski nadawca.
Konkurs dotyczący MUX-8 jest organizowany w związku z rezygnacją z koncesji naziemnych Zoom TV i Metro (znikną z multipleksu pod koniec roku). Ósmy multipleks jest krytykowany przez nadawców za emisję w paśmie VHF w przeciwieństwie do pozostałych, nadawanych w UHF. Odbiorcy muszą często zainwestować w bardziej rozbudowany system antenowy.
Nadawcy chcieliby przeniesienia MUX-8 do MUX-5, który ma być nadawany w paśmie UHF. Narzekają też na politykę cenową operatora multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej, czyli Emitela. Twierdzą, że nadawanie naziemne kosztuje nawet 1 mln zł miesięcznie. Kosztów nie udźwignął ViDoc TV, który z powodu zadłużenia został usunięty przez Emitela z MUX-8.
Problemem w przypadku MUX-8 jest też emisja w starym standardzie DVB-T i w standardowej rozdzielczości. Emisja w HD będzie możliwa dopiero po zmianie koncesji wszystkich stacji z ósmego multipleksu. Stało się to już w przypadku Nowej TV, WP, Republiki, wPolsce24, ViDoc TV. Stosownych wniosków nie złożyli nadawcy Zoom TV i Metro. Zmiana standardu nastąpi więc prawdopodobnie w przyszłym roku, kiedy te kanały nie będą już korzystać z multipleksu.
Republika zabiega o miejsce na multipleksie
Zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapowiedziami udział w konkursie wzięła Republika. Tomasz Sakiewicz potwierdza w rozmowie z Wirtualnemedia.pl złożenie stosownego wniosku na kanał uniwersalny. – Ten kanał będzie trochę przypominał Republikę Plus – zapowiada prezes stacji. Nie chce jednak zdradzać nazwy nowego kanału.
Republika Plus jest nadawana na YouTube i za pośrednictwem niektórych operatorów (m.in. MagentaTV od T-Mobile Polska). Zamiast niektórych pasm publicystycznych nadaje programy kulinarne, historyczne, kulturalne, polskie bajki czy format „Miłosz Kłeczek w ruchu”. Stacja najpierw działała na bazie koncesji satelitarnej Republiki, a potem otrzymała od KRRiT dodatkową.
Wcześniej podawaliśmy, że w konkursie nie bierze udziału Grupa MWE Networks, która po korzystnym orzeczeniu w sprawie poprzedniego postepowania KRRiT zamierza walczyć o odszkodowanie. Jak poinformował „Press”, w konkursie nie wzięły udziału TVN Warner Bros. Discovery, Grupa Polsat Plus, Red Carpet TV, ani Grupa Kino Polska. Na nasze pytania na temat MUX-8 nie odpowiedziała Fratria, nadawca wPolsce24.